Wprowadzenie

(aktualizacja: 19.04.2010 r.)

Kształtowanie konstrukcji spełniające warunki racjonalnego sprowadzania obciążeń na grunt i umożliwiające uzyskanie prawidłowej funkcjonalności jest tą przestrzenią działalności projektowej, w którą ingerują: konstruktor świadom odpowiedzialności za bezpieczeństwo i poprawność logiczną konstrukcji oraz architekt ze względu na często dominujący wpływ konstrukcji na formę, estetykę i funkcjonalność obiektu.
Nowoczesne programy komputerowe stwarzają coraz większe możliwości kształtowania zarówno różnorodnych form geometrycznych obiektów, jak i kształtowania postaci konstrukcji i jej pogłębionej analizy. Sytuacja ta otwiera szerokie i wciąż rosnące możliwości twórczego poszukiwania oryginalnych rozwiązań.
Wykorzystanie tych możliwości wymaga racjonalnego i wnikliwego podejścia już na etapie wstępnego opracowania projektu, kiedy rodzą się pomysły i często ostateczne rozwiązania. W tej fazie projektowania wzajemne wspieranie się architekta i konstruktora posiadaną wiedzą i otwarciem na pomysły partnera często prowadzą do uzyskania lepszego efektu końcowego.

Współczesne możliwości kształtowania konstrukcji pozwalają na tworzenie nowych, oryginalnych form architektonicznych i konstrukcyjnych, zarówno w obiektach o dużych powierzchniach, jak i dużych wysokościach, w wielorakich konstrukcjach mostowych, wieżowych i innych budowlach inżynierskich oraz na projektowanie nowych finezyjnych rozwiązań form konstrukcji.
Coraz częściej spotyka się stosowanie układów cięgnowych pozwalających na uzyskiwanie dużych rozpiętości oraz sterowanie przebiegiem sił wewnętrznych w konstrukcjach, zarówno stalowych jak i żelbetowych, także tekstylnych, a w konsekwencji ich nośnością i sztywnością.

Kształtowanie konstrukcji odpowiadających wspóczesnym potrzebom rozwija się w różnych kierunkach także ku nowym możliwościom. Należy do nich rozwój projektowania konstrukcji z kształtowników cienkościennych oraz stosowania układów powierzchniowych z blach profilowanych do zwiększania stateczności ogólnej elementów prętowych lub do pełnej integracji całej konstrukcji. Takie podejście pozwala na swobodne kształtowanie form przekryć i ścian, zarówno płaskich, jak i powłokowych.

..:: Copyright @ KK2010 :: Webmaster ::..